Poważne luki w komputerach DELL

We wtorek na blogu SentinelLabs pojawił się wpis badacza bezpieczeństwa Kasifa Dekela. Ekspert przyglądał się sterownikowi DBUtil BIOS firmy Dell. To oprogramowanie używane w komputerach stacjonarnych i laptopach, notebookach i tabletach tego producenta.

Według SentinelLabs, luki nie były ujawniane przez 12 lat, a ich wykorzystanie mogło pozwolić na eskalację uprawnień. Dell udostępnił aktualizację, która likwiduje lukę w sterowniku dbutil_2_3.sys. Znajdziemy ją w większości komputerów tej marki z systemem operacyjnym Windows.
Luki w laptopach Della – dotyczą aż 380 modeli

Problem nie występuje też na każdym komputerze Della. Jednak lista jest spora, ponieważ lukę wykryto w 380 modelach wydanych od 2009 roku. Łącznie obejmuje 380 komputerów i laptopów Dell oraz Alienware. Wśród nich znajdziemy niektóre najnowsze modele np. XPS 13 i 15 oraz G3, G5 i G7.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat aktualizacji oprogramowania firmy Dell, możesz zapoznać się z poradnikiem bezpieczeństwa.

Serwis komputerowy

Jeżeli nie czujesz się na siłach żeby samodzielnie dokonać aktualizacji zabezpieczeń swojego laptopa - zadzwoń - chętnie Ci pomożemy.

O autorze

Satisnet zajmuje się świadczeniem usług informatycznych dla osób prywatnych oraz firm mając w tym ponad 20-letnie doświadczenie.